Apel Zespołów Ratownictwa Medycznego

Ratownicy Medyczni, pracujący w Zespołach Ratownictwa Medycznego mają do Państwa apel, aby podczas udzielania pomocy medycznej nie ukrywać faktu pobytu w krajach, gdzie występuje korona-wirus (COVID-19) i kontaktu z osobami zarażonymi albo przebywającymi na kwarantannie. Ukrywanie faktów i kłamstwa mogą doprowadzić do sytuacji, w której udzielający pomocy ratownicy zostaną wyłączeni z dyżuru w celu przebadania lub objęcia ich i ambulansu kwarantanną. W rezultacie, z powodu braków w obsadzie oraz braku „jeżdżących” ambulansów, stacje pogotowia mogą nawet zostać zawieszone na jakiś czas - apelują ratownicy.


Ratownicy uczulają pacjentów, by "mówić prawdę i tylko prawdę". Ostrzegają, że kwarantanna ratowniczych zespołów oznacza poważne problemy z dostępem do pomocy dla naprawdę potrzebujących chorych.


W obliczu wzrastającej liczby osób zakażonych koronawirusem naszym obowiązkiem jest szczególna ochrona osób, których wiedza i umiejętności ratują życie!
Wzywając pomoc jeszcze przed osobistym kontaktem z personelem medycznym (!!!) koniecznie poinformuj:
- o wszystkich występujących objawach,
- jeżeli zdiagnozowano u Ciebie COVID-19 lub objęto Cię kwarantanną/nadzorem epidemiologicznym,
- jeżeli miałeś (potencjalny) kontakt z osobą zakażoną,
- jeżeli miałeś (potencjalny) kontakt z osobą objętą kwarantanną/nadzorem epidemiologicznym,
- jeżeli niedawno wróciłeś z miejsc gdzie występuje koronawirus lub mialeś kontakt z osobami, które z tych terenów wróciły.
To, co przekazałeś dyspozytorowi medycznemu powtórz personelowi karetki/szpitala.
Nie martw się - otrzymasz niezbędną pomoc! Udostępnione przez Ciebie informacje pozwolą na wdrożenie dodatkowych procedur zmniejszających ryzyko dalszego przenoszenia choroby i zakażenia personelu.
Dbajcie o tych, którzy niosą nam pomoc - bez medyków nie damy rady!

 

  • #NieKłamMedyka